سنسور نور و باران

سنسور نور و باران (Rain & Light Sensor)

یکی از امکانات فابریک خودروی پژو 206 و 207i سنسور نور و باران می باشد. مکان قرارگیری این سنسور بصورت فابریک، در زیر شیشه جلوی اتوموبیل و پشت آینه وسط است.

سنسور نور و باران عرضه شده توسط ما به همراه پایه و پد فابریک مخصوص BMW می باشد. این پایه و پد با مدلهای جدید خودروهای BMW مشترک می باشد و استفاده از آن مزیتهایی را نسبت به استفاده از پایه پژو-سیتروئن خواهد داشت. تصاویر این قطعات در پایین صفحه قابل مشاهده می باشد.

مهمترین مزیت استفاده از آن، به موقع روشن شدن چراغها در هنگام تاریک شدن هوا است. بدین نحو که استفاده از پایه و پد پژو-سیتروئن سبب می شود در هنگام تاریک شدن هوا چراغهای خودرو خیلی زود روشن شده، درحالیکه با استفاده از پایه و پد BMW چراغها به موقع تر روشن می شوند.

همچنین دقیقتر عمل کردن سنسور باران هنگام بارندگی، یکی دیگر از مزیتهای استفاده از این پایه و پد ها می باشد.

ضمن اینکه با استفاده از این پد، دیگر نیازی به تعویض شیشه جلوی اتومبیل یا شیشه مخصوص سنسور نور و باران نخواهد بود.

 

مجموعه این سنسور متشکل از دو سنسور نور و سنسور باران می باشد.

 

سنسور نور (Light Sensor)

وظیفه این سنسور تشخیص مقدار نور محیط است. خودرو از طریق این سنسور مقدار روشنایی محیط را دایماً بررسی کرده و هنگام کمبود نور، بصورت اتوماتیک چراغها را روشن کرده و وقتی نور به اندازه کافی وجود داشت، چراغها را خاموش می کند.

تکنولوژی ساخت این سنسور یک مقاومت متغیر حساس به نور است که اصطلاحاً به آن فتودیود می گویند.

به عنوان مثال، هنگام غروب آفتاب، یا ورود به پارکینگ یا داخل شدن به تونل، چراغهای خودرو بطور اتوماتیک روشن شده و با خروج از این وضعیت خاموش خواهد شد.

بنابراین با دراختیار داشتن این آپشن، شما دیگر نیاز به کنترل چراغهای اتوموبیل نخواهید داشت و خودرو آنها را در موقع مناسب روشن و خاموش خواهد کرد.

نحوه فعالسازی سنسور نور

برای فعال/غیرفعال کردن این آپشن نیاز به دکمه سر دسته چراغها خواهید داشت. درحال حاضر این دکمه بر روی خودروهای تولیدی داخل بر روی دسته چراغها نصب نشده است.

با فشردن این دکمه به مدت چند ثانیه هنگامی که سوییچ خاموش است، خودرو فعال/غیرفعال شدن سنسور نور را با صدای بوق خاصی تایید می کند. همچنین درصورت داشتن صفحه نمایش تایپ بی یا سی، خودرو از طریق نمایش پیغام Automatic Lighting Active بر روی صفحه نمایش به راننده اطلاع می دهد.

پس از فعالسازی، خودرو با توجه به مقدار روشنایی محیط، بصورت اتوماتیک چراغها را کنترل می نماید.

 

 

 

سنسور باران (Rain Sensor)

این سنسور قادر به تشخیص وجود قطره های آب بر روی شیشه و همینطور مقدار آنها می باشد. خودرو بر اساس اطلاعات دریافتی از سنسور، در صورت پاشیدن آب بر روی شیشه برف پاک کن را روشن کرده تا شیشه را برای راننده تمیز نماید.


 

تکنولوژی و نحوه کار این سنسور بدین صورت است که اشعه مادون قرمز با زاویه 45 درجه توسط یک فرستنده نوری(LED) بر روی سطح شیشه تابانیده می شود. در حالت عادی نور تابانیده شده توسط سطح شیشه به همان زاویه برگردانده می شود که در مقابل آن یک گیرنده (فتودیود) قرار داده شده تا آنرا دریافت کند. وجود قطرات آب بر روی شیشه سبب انحراف اشعه مادون قرمز شده و مقدار کمی از نور تابانیده شده به گیرنده می رسد. بنابراین کم شدن دریافت اشعه بازتابی به منزله وجود آب بر روی شیشه است و سنسور در این لحظه وجود آب را به خودرو گزارش می کند. شکل زیر به خوبی طرز کار آنرا نشان می دهد.


 

تعداد 4 عدد از این نوع فرستنده و گیرنده در مجموعه سنسور تعبیه شده تا با تشخیص قطرات آب توسط هر کدام از آنها، شدت بارش باران نیز بر روی شیشه قابل تشخیص باشد.

نحوه فعالسازی سنسور باران

 با قراردادن اهرم برف پاک کن روی پله اول و حالت تایمر متناوب (I)، خودرو با یکبار حرکت دادن تیغه های برف پاک کن، فعال شدن سنسور باران را تایید خواهد کرد.(درصورت داشتن صفحه نمایش تایپ بی یا سی، پیغام Automatic Light Active بر روی صفحه نمایش داده می شود) سنسور به محض تشخیص قطرات آب بر روی شیشه با حرکت دادن برف پاک کن عکس العمل نشان داده و سرعت تیغه ها با توجه به مقدار باران و سرعت خودرو بصورت اتوماتیک تنظیم می شود.

در هنگام بارندگی شدید جهت ایمنی بیشتر، (حتی با وجود روشنایی کافی) چراغهای خودرو نیز بصورت اتوماتیک روشن خواهد شد.

آینه با قاب سنسور نور و باران

آینه وسطی که در خودروهای تولیدی فعلی نصب شده است از نوع معمولی می باشد. این خودرو دارای آینه هایی با قاب سنسور نور و باران بصورت فابریک می باشد که در مدلهایی که این سنسور وجود دارد نصب می گردد. قاب روی این آینه روی سنسور نور و باران را به نحوی می پوشاند تا از بیرون و داخل خودرو مشخص نباشد. تصاویر مربوط به آن را می توانید در پایین همین صفحه مشاهده نمایید.

نصب این آینه اختیاری است. اگرچه نصب سنسور توسط ما به گونه ای انجام می شود که پد مشکی رنگ مخصوصی با طرح فابریک بر روی شیشه چسبانده می شود تا به همان صورت سنسور را از دید بیرونی مخفی سازد و خودرو زیباتر به نظر برسد.


تعرفه ها

برای تهیه و خرید کالای موردنظر به فروشگاه آنلاین مراجعه فرمایید.

   اقلام
هزینه (تومان)
 موجودی  زمان نصب

نصب و راه اندازی سنسور نور و باران *

درصورت وجود سیم کشی فابریک در مدلهای پایین تر:

350،000

درصورت حذف سیم کشی و نیاز به سیم کشی فابریک:

400,000

خیر
2:00
  سنسور نور و باران با پایه و پد BMW
280،000
خیر  
   پایه و پد BMW
110،000

بلي

 
 

دکمه سردسته کام

(قابل نصب بر روی سر دسنه چراغها جهت فعال/غیرفعال کردن سنسور نور)

 20،000

بلی

 

* هزینه اعلام شده شامل هزینه تمام شده و تحویل کار بصورت کامل با درنظر گرفتن لوازم موردنیاز می باشد. نصب و راه اندازی شامل موارد زیر می باشد:

  • انجام سیم کشی(درصورت حذف سیم کشی توسط ایران خودرو در مدلهای جدید) بصورت کاملاً فابریک به همراه سوکت مربوطه
  • نصب با دقت و حساس پایه و پد مخصوص BMW بر روی شیشه خودرو
  • نصب یک عدد پد مشکی رنگ مخصوص بر روی شیشه جهت پوشاندن سنسور از دید بیرونی و زیباتر به نظر رسیدن خودرو
  • نصب یک عدد دکمه فابریک سر دسته راهنما (جهت فعال/غیرفعالسازی سنسور نور)
  • فعالسازی بوسیله دستگاه دیاگ مخصوص پژو-سیتروئن و معرفی به خودرو و انجام تنظیمات آن

نظرسنجی

با مطالعه این صفحه؟
ثبت نظر  نمایش نتایج

تجربیات مشتریان

این ستون حاوی نظرات مشتریان استفاده کننده از سنسور نور و باران می باشد.

پیام شما

ارسال پیام

فیلد های ضروری

اطلاعات تماس شما

پیام شما

درمیان گذاشتن تجربیات خود با دیگران

چنانچه قبلاْ نزد ما سنسور نور و باران بر روی خودروی خود نصب یا تهیه کرده اید، می توانید تجربیات خود را پیرامون استفاده و نحوه عملکرد آن با دیگران درمیان بگذارید. مطالب خود را ابتدا با ذکر مشخصات خودروی خود شامل نوع خودرو(206-207-206SD) و تیپ آن، نوع گیربکس(دستی-اتوماتیک)، مدل(سال ساخت) و کیلومتر کارکرد و همچنین تاریخ نصب آن شروع نمایید. بدیهی است مشخصات فردی شما نزد ما محفوظ مانده و منتشر نحواهد شد. همچنین مطالب ارسالی پس از بررسی سوابق و اطمینان از اینکه از سوی مشتریان ما ارسال شده اند منتشر خواهد شد.

فیلد های ضروری

اطلاعات تماس شما

پیام شما