گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک خودروهای 206 و 207i از نوع AL4 بوده و در این بازه قیمتی جزو بهترین گیربکسهای دنیا به شمار می روند. تکنولوژی به کار رفته در آنها برگرفته از گیربکسهای پورشه (Porsche Tiptronic System) بوده و در نوع خود بی نظیرند و از اینرو می بایستی عملکرد مطلوبي در تعویض دنده ها داشته باشند.

شرکت پژو در سال 2012 میلادی در پی دریافت بازخوردهای دریافت شده در خصوص مشکلات پیش آمده برای این گیربکسها از سوی مشتریان، اقدام به بررسی در این خصوص نموده و متوجه مشکلاتی نرم افزاری در نرم افزار فعلی این گیربکسها شد. از اینرو نسبت به ارایه نرم‌افزار جدیدتر برای این گیربکسها نمود که با آپدیت به نسخه جدیدتر عملكرد آن تا حدود زیادی بهبود پيدا خواهد كرد.

شرکت پژو انجام این آپدیت را بر روی این گیربکسها ضروری خوانده ولی در ایران هیچگاه فراخوانی برای آن انجام نشد. ضمن اینکه به دلیل سیاست کاهش هزینه های تولید، انجام اعمال این آپدیت در خطوط تولید نیز هیچگاه در دستور کار قرار نگرفت و کلیه خودروهای تولیدی بدون دراختیار داشتن آخرین نسخه این نرم افزار روانه بازار شده اند. اکثر قریب به اتفاق نمایندگیهای موجود از فلسفه و ضرورت این آپدیت و نحوه انجام آن بی اطلاع هستند.

توضیحات فنی:

گیربکس AL4 دارای سخت افزار ECU مستقل بوده که به همراه نرم‌افزار روی آن تمامی عملکرد گیربکس را کنترل می کند. عملکرد گیربکس از جمله تعویض دنده کنترل دور موتور و پاسخ به درخواستهای راننده با میزان فشار پدال گاز و در مقابل عکس العمل به موقع گیربکس در مقابل آن تماماْ بر عهده این نرم‌افزار است. یکی دیگر از قابلیتهای این نرم‌افزار یادگیری طرز رانندگی راننده و تطبیق عملکرد گیربکس با آن می‌باشد که اصطلاحاْ به آن خودتطبیقی (Auto Adaptive) می گویند.

با به روزرسانی و ارتقا نرم‌افزار به نسخه جدیدتر عملکرد گیربکس بطرز محسوسی بهبود یافته و گیربکس از ابتدا به مانند روز اول پس از تولید مجدداْ شروع به یادگیری و خودتطبیقی با راننده خواهد پرداخت.

آپدیت و به روزرسانی این نرم‌افزار مزایای زیر را به همراه خواهد داشت:
  • نرمترشدن محسوس تعویض دنده ها: دنده ها بطرز محسوسی نرم‌تر تعویض خواهند شد.
  • استهلاک کمتر گیربکس و افزایش طول عمر آن: با فشار کمتر به قطعات مکانیکی ناشی از نرم‌تر کارکردن گیربکس، طول عمر قطعات علی الخصوص شیربرقیها افزایش می یابد. قابل ذکر است هزینه‌های قطعات و تعمیر این گیربکسها بسیار بالاست!
  • هوشمندتر شدن عملکرد گیربکس در تعویض دنده ها در شرایط مختلف: نرم افزار جدید نسبت به سابق هوشمندتر عمل کرده و در موقعیتهای مختلف عکس العمل مناسبتری از خود نشان می دهد.

به روز رسانی نرم افزار گیربکس، از طریق آپدیت رسمی پژو برای این گیربکس بوده که توسط دستگاه دیاگ مخصوص پژو-سیتروئن فرانسه انجام می شود.

نکته مهم: دارندگان خودروهای پژو 206 و 206SD و 207i مجهز به گیربکس اتوماتیک توجه داشته باشند که به عنوان یک نکته کلیدی در نگهداری درست از این خودروها و گیربکس آنها؛ درصورت خرید خودروی صورت صفر کیلومتر و یا دست دوم، اولین قدم می بایستی چک کردن نرم افزار گیربکس و آپدیت آن باشد.

نحوه صحیح آپدیت نرم افزار

بسیار مهم است که انجام آپدیت چگونه و طی چه مراحلی انجام گردد. انجام اینکار شامل مراحلی است که ترتیبی خاصی داشته و باید یکی پس از دیگری انجام شود. مراحلی مانند: ذخیره و دوباره وارد کردن شمارنده روغن، مقداردهی اولیه گیربکس و ...

در بسیاری از موارد مشاهده می گردد که این مراحل یا انجام نشده و یا به درستی انجام نمی گردند که سبب عدم تاثیر بهینه نرم افزار جدید و یا از بین رفتن سابقه و تاریخچه گیربکس می گردد.

تعرفه ها

تعرفه انجام کار بدین شرح می باشد:

خدمات
هزینه (تومان)
زمان
 آپدیت نرم افزار گیربکس اتوماتیک
50،000  00:20

 

نظرسنجی

با مطالعه این صفحه؟
ثبت نظر  نمایش نتایج

پیام شما

ارسال پیام

لطفاً قبل از پرسیدن سوال خود، مطالب مندرج در این صفحه و پرسش و پاسخها را بصورت کامل و با دقت مطالعه نمایید. به جهت توضیحات کامل و شفاف بودن مطالب، به سوالات تکراری و یا پرسشهایی با این مضمون که "خودروی من فلان مشکل را دارد و چگونه رفع می شود" پاسخ داده نخواهد شد.

فیلد های ضروری

اطلاعات تماس شما

پیام شما

تجربیات مشتریان

این ستون حاوی نظرات مشتریان استفاده کننده از نرم‌افزار آپدیت گیربکس می باشد.

درمیان گذاشتن تجربیات خود با دیگران

چنانچه قبلاْ نزد ما نرم‌افزار آپدیت گیربکس را بر روی خودروی خود نصب کرده اید، می توانید تجربیات خود را پیرامون تاثیر آن روی خودرو و مزایا و معایب آن را با دیگران درمیان بگذارید. مطالب خود را ابتدا با ذکر مشخصات خودروی خود شامل نوع خودرو(206-207-206SD) و تیپ آن، مدل(سال ساخت) و کیلومتر کارکرد و همچنین تاریخ انجام آن شروع نمایید. بدیهی است مشخصات فردی شما نزد ما محفوظ مانده و منتشر نحواهد شد. همچنین مطالب ارسالی پس از بررسی سوابق و اطمینان از اینکه از سوی مشتریان ما ارسال شده اند منتشر خواهد شد.

فیلد های ضروری

اطلاعات تماس شما

پیام شما